Irani dërgon 200 tanke në kufirin Azerbajxhan-Armeni: Thonë se janë për mbrojtje, por del e kundërta

Advertisement

Situata në konfliktin midis Armenisë, Azerbajxhanit dhe republikës së panjohur të Karabakut mbetet e pandryshuar, pasi luftimet vazhdojnë të jenë të forta midis armenëve dhe azerbajxhanasve, transmeton Gazeta Metro.

Duke vënë në dukje se nuk ka zgjidhje ushtarake për këtë mosmarrëveshje të vjetër, zëdhënësi iranian Khatibzadeh tha se Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif dhe homologu i tij Sergei Lavrov kanë diskutuar çështjen e Nago-Karabakut përmes telefonit, transmeton Gazeta Metro.

Ai tha se Irani po monitoron nga afër zhvillimet në kufijtë e tij perëndimorë dhe është në kontakt të ngushtë me të gjitha palët luftarake.

Zëdhënësi përsëriti rëndësinë e respektit për integritetin territorial të Azerbajxhanit dhe theksoi nevojën për tërheqjen e forcave nga tokat e okupuara.

Khatibzadeh bëri thirrje për një fund të menjëhershëm të konflikteve për të hapur rrugën për dialog politik, duke u bërë thirrje të dy palëve të përmbahen nga rrezikimi i jetës së civilëve.

Advertisement

Duke paralajmëruar se Irani nuk do të tolerojë asnjë konflikt përgjatë kufijve të tij, zëdhënësi tha se Irani u ka bërë thirrje të dy palëve që të ndërmarrin hapat e nevojshëm parandalues ​​armiqësinë për të mos dalë jashtë kontrollit duke shkaktuar më shumë vdekje dhe krizë humanitare.

Sipas një numri të mediave iraniane, Teherani ka ndërmarrë veprime për të mbrojtur kufirin e tij duke dërguar pajisje të rënda të blinduara luftarake në veri – të paktën 200 tanke iraniane. Analistët ushtarakë thonë se është e pazakontë që një numër kaq i madh tankesh të dërgohen vetëm për të ruajtur kufirin dhe integritetin territorial dhe shumë spekulojnë se shumë prej këtyre tankeve do të dërgohen në Armeni për të ndihmuar Jerevanin, nëse qeveria armene e kërkon atë.

Zëdhënësi më tej komentoi pretendimet e bëra nga ministri i jashtëm gjerman në lidhje me zgjatjen e sanksioneve të armëve kundër Iranit dhe tha se “i takon Evropës të vendosë për shtrirjen e kufizimeve të armëve në Iran por çështja është që Gjermania, si dhe vendet e tjera evropiane duhet të jenë të vetëdijshëm se bazuar në Kartën, JCPOA dhe rezolutën 2231 ata janë të përkushtuar të mos ndërmarrin asnjë lëvizje që pengon heqjen e embargos së armëve, kështu që çdo lloj veprimi që ata ndërmarrin për këtë qëllim do të kundërshtojnë angazhimet e tyre të JCPOA dhe Rezolutës 2231.

Advertisement

TË FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here