13 vjeçarja që u infektua në mars dhe nuk është shëruar ende nga koronavirusi

Advertisement

Në fillim të marsit, kur testimet për koronavirus ishte ende në numër të vogël, 13 vjeçarja Maggie Flannery dhe të dy prindërit e saj u sëmurën nga Covid-19, transmeton Gazeta Metro.

Pas tre javësh, prindërit e saj u shëruan. Megi gjithashtu dukej se ishte më mirë, por vetëm pas disa ditësh asaj iu përkeqësua gjendja përseri.

“Me dukej se një elefant ishte ulur në gjoksin tim. Ishte e vështirë të merrja frymë thellë, isha e përzier gjithë kohën, nuk doja të haja, kisha shumë dhimbje shpine dhe isha jashtëzakonisht e lodhur gjatë gjithë kohës”, tha ajo, shkruan ‘The New York Times’.

Advertisement

Ajo gjithashtu përjetoi dhimbje të përbashkët dhe lodhje të rëndë.

“Në fillim të karantinës, unë isha e sëmurë për pak kohë. Dhe pastaj u bëra më mirë për rreth pesë ditë dhe pastaj isha keq përsëri”, tha ajo.

Flannery është një e infektuar “me Covidin e gjatë”. Të tillë konsiderohen ata pacientë me koronavirus që përjetojnë simptoma të virusit për javë ose muaj pavarësisht se janë rikuperuar virologjikisht.

Ata kanë lodhje, ethe dhe anomali të tilla si pamundësia për t’u përqendruar, tha eksperti kryesor i sëmundjes infektive të SHBA-së, Dr. Anthony Fauci.

Advertisement

TË FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here