Këto 4 pozicione të zakonshme seksi që në fakt mund të jenë të rrezikshme

Advertisement

Seksi është një nga pikat më kryesore të një lidhje, pra sigurisht, për ta bërë sa më interesante jetën tuaj intime, ju duhet të provoni pozicione të ndryshme, shkruan “News24”.

Por a mund të jetë kjo e rrezikshme? Po, ka disa pozicione që do të lëndojnë partnerin tuaj më shumë sesa mendoni, transmeton lajmi.net.

Gruaja sipër

Sipas studimit të publikuar në “US National Institute of Health”, ky pozicion seksi rrezikon penisin e mashkullit sepse nganjëherë kur nuk ka mjaftueshëm lubrifikim, e bënë penetrimin të dhimbshëm.

Forca që duhet për penetrim mund të qojë drejtë lëndimit në rast se femra nuk I kontrollon lëvizjet mirë.

Advertisement

Ju sigurisht nuk e keni menduar se ndërkohë që jeni në shtrat me parnerin, ju mund të jeni duke e lënduar atë më shumë se duke e kënaqur…

“Missionary”

Edhe pse është një nga pozicionet më të mërzitshme, mund të qoj në një lëndim të tmerrshëm. Sipas artikullit të botuar në “NZ Herald”, rreth 21% e frakturave të penisit ndodhin gjatë klimaksit në këtë pozicion.

Në këtë pozicion, mashkulli mund të godas penisin në kockën e pelvikut.

“Doggy style”

Sipast fizioterapistit Kristi Latham, nëse gjatë seksit në këtë pozicion përdoret forcë për të penetruar, mund të shkaktohet “grisje” vaginale.

Gjithashtu mund të ketë penetrim të paqëllimshëm në zona për të cilat partnerja mund të mos ketë qenë e gatshme.

“Reverse coë girl”

Nëse jeni sipër partnerit dhe përuleni përpara drejt gjoksit të tij, është shumë e rrezikshme. Studimi I “US National Center for Biotechnology” thotë se në këtë pozicion penisi në ereksion mund të zgjatet shumë dhe të shaktoj lëndime afatgjata.

Advertisement

TË FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here