Huqjet e Milaim Zekës për arrestimet e Speciales, “informacionet po i merr në Serbi”

Advertisement

Më 23 prill të vitit 2014, 89 deputetë të Kuvendit të Kosovës votuan pro themelimit të Gjykatës Speciale, me qëllim të trajtimit të pretendimeve të ngritura nga Raportit i Dick Martit, i miratuar nga Këshilli i Evropës në vitin 2010.

Që nga ajo kohë u përhapën dyshime për personat që do të gjykoheshin dhe për rastet të cilat do të trajtoheshin nga kjo gjykatë, shkruan INZOOM.

Më i zëshmi nga të gjithë ishte ish gazetari i luftës, Milaim Zeka, i cili që nga themelimi i kësaj gjykate kishte përmendur publikisht ish ushtarë të UÇK-së të cilët sipas tij do të gjykohen për pretendimet për krime lufte.

Zeka qysh në vitin 2015 kishte theksuar se katër personat e parë që do të arrestohen nga Gjykata Speciale janë Bislim Zyrapi, Ilaz Derguti, Ajvaz Berisha dhe Blerim Kuçi.

Ky ishte paralajmërimi i parë i gazetarit Zeka rreth Gjykatës Speciale që tashmë është vërtetuar si i pasaktë, por jo i fundit.

Advertisement

Duke u thirrur në burime të besueshme ndërkombëtare e në gjurmim të informatave, Zeka kishte vazhduar me deklarata të tjera rreth arrestimeve të mundshme të Speciales, që kishin tronditur opinionin vendor, por edhe familjet e ish ushtarëve të UÇK-së, për të cilët Zeka pretendonte se do të arrestoheshin, shkruan INZOOM.

Pas publikimit të aktakuzave ndaj ish kreut të shtetit, Hashim Thaçit, dhe ish kreut të PDK-së, Kadri Veselit, Zeka ka deklaruar se gjykata ka intervistuar edhe individë tjerë të rëndësishëm në hierarkinë e UÇK-së, si Adem Grabovci e Xhavit Haliti.

Megjithëse këta dy i kanë mohuar deklaratat e tilla, Zeka ka thënë se ata tashmë janë intervistuar. Po ashtu ai ka deklaruar se  akuzuar i radhës është edhe Azem Syla, ish komandant i UÇK-së. Madje sipas tij Gjykata Speciale ka kërkuar nga Azem Syla që të mos e lëshojë Kosovën.

Zeka kishte deklaruar se në fundjavën e kaluar do të kishte arrestime të reja të ish ushtarëve të UÇK-së nga Gjykata Speciale.

Kjo doli të ishte një huqje e madhe e radhës e gazetarit veteran, pasi asnjë arrestim tjetër e asnjë aktakuzë nuk është konfirmuar publikisht nga Gjykata Speciale deri më tani.

Madje Zeka kishte theksuar se arrestime tjera mund të jenë edhe Lahi Brahimaj e Daut Haradinaj.

Për deklaratat e tij ka reaguar edhe deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, i cili në një emision televiziv kishte akuzuar Zekën se informacionet po i merr në Serbi.

Haradinaj përmes një postimi në facebook ditë më parë ka bërë edhe një reagim të paqartë ndaj akuzave të Zekës.

“Ndoshta edhe është e vërtetë ajo çka po thotë Mili, por në Rahovec e pash që rrushi është i shëndosh dhe ky fakt më gëzoi”.

Ndryshe, Milaim Zeka është akuzuar edhe nga gazetari Arben Ahmeti se “po këndon në Serbi”, por duke mos sqaruar tërësisht këto akuza.//Gazeta Inzoom

Advertisement

TË FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here