Skulptura e famshme zhduket në Gjermani

Advertisement

Zhdukja e një skulpture prej druri nga një mal në Gjermani ka nxitur një hetim policor.

Zyrtarët në qytetin bavarez të Kempten po drejtojnë hetimin, sipas agjencisë së lajmeve DPA, por nuk është e qartë nëse ishte kryer një krim.

Skulptura 7ft, e cila u shfaq misteriozisht në malin Gruenten disa vjet më parë, mendohet të jetë prerë gjatë fundjavës me vetëm një grumbull tallash të mbetur në vendin e saj, njoftoi gazeta lokale Allgaeuer Zeitung, transmeton INZOOM.

Skulptura kishte fituar statusin e famshëm në vitet e fundit si një destinacion për alpinistët dhe madje u shfaq në Google Maps, ku u klasifikua si një “monument kulture”.

Advertisement

Informata lokle bëjnë të ditur se është bërë si një dhuratë shakaje për ditëlindjen për një djalë të ri familja e të cilit nuk e vlerësoi dhuratën dhe kështu skulptura 440 lb u tërhoq në mal dhe u la atje.

Zhdukja kurioze erdhi ndërsa një tjetër mister i ngjashëm u shpalos në SH.B.A.

Një monolit imponues metalik 12ft që u shfaq në shkretëtirën e Utah më 18 nëntor tani është zhdukur gjithashtu, me vetëm një pjesë të vogël të mbetur. Byroja e Utah për Menaxhimin e Tokës tha se kishte parë raporte që objekti ishte hequr nga një “palë e panjohur”.

Sidoqoftë, një tjetër kullë argjendi që i ngjan asaj është shfaqur që në Rumani.

Struktura metalike e gjatë 4m dhe e mbuluar me shenja cikli. Ëasshtë gjetur pranë Kalasë Petrodava Dacian, një pikë referimi arkeologjike lokale.

Advertisement

TË FUNDIT

TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here