KULTURË

Tri shenjat e horoskopit që shpenzojnë shumë dhe nuk dinë t’i ruajnë paratë

Të gjithë kanë një mik, që kur vjen puna tek paratë nuk kursehen aspak. Ai gjen gjithmonë një arsye për të shpenzuar, pavarësisht nga rasti. Këto...

16 vjeçarja kosovare, një nga personat me inteligjencën më të lartë në Gjermani

Gerta Miftari është është mërgimtarja shqiptare, e cila jeton dhe vepron në Gjermani. Ajo është shpallur nga Ministria e Arsimit në Gjermani si një nga...

Adriatik Bytyqi publikon këngën e parë “Fjalë fjalë”

Këngëtari i ri Adriatik Bytyqi e ka publikuar projektin e tij të parë muzikor. Kënga titullohet “Fjalë fjalë” dhe është publikuar e shoqëruar me videoklip,...

“Armagedoni” i dhuroi libra Komunës së Klinës

Shtëpia botuese “Armagedoni”, e cila udhëhiqet nga bashkëvendësi ynë nga Caraviku, Berat Dakaj, në Ditën Ndërkombëtare të Librit dhe të Drejtës së Autorit, dhuroi...

“Me mjekërr e kursimtar”, studimet tregojnë se çfarë mashkulli u pëlqen femrave

Kuptimi i përsosmërisë dallon nga personi te tjetri, mirëpo shkencëtarët megjithatë kanë provuar të gjejnë karakteristikat fizike, të cilat do të duhej t’i ketë...

“Shkrimtari”, pjellë e izolimit të detyrueshëm

Ka dalë nga shtypi, nën përkujdesjen e shtëpisë botuese “Armagedoni”, libri me titullin “Shkrimtari” i autorit Hysen Beqa. Sipas botuesit të këtij libri, Berat...

“Je shembull i keq për nxënësit”, mësuesja në Përputhen +40 u përgjigjet kritikëve

Gilberta Simoni, mësuesja që është bërë pjesë e Për’puthen +40, i është përgjigjur kritikëve. Një prej tyre thoshte që është shembull i keq për nxënësit,...

ADEM JASHARI NË KOSOVËN E PASLUFTËS

Nga Jusuf BUXHOVI Opinioni kosovar sot është i mbërthyer brenda kllapave: presidenti historik dhe komandanti legjendar. Realiteti brenda të cilave sot jeton qytetari ynë në...

Publikohen emrat e pesë finalisëve për “Çmimin Kadare”, të dielën shpallet fituesi

Mes 30 veprave të autorëve shqiptarë nga Shqipëria, Kosova dhe diaspora, të cilët u përfshinë në këtë konkurs, u veçuan dorëshkrimet e paraqitura nga...

“Tubimet vdekjeprurëse: U premtohet sundim i ligjit, duke e shkelë atë me të dyja këmbët”

Nga Rrahman Paçarizi Kam frikë se në mbrëmjen e 14 shkurtit festa do të na zihet në grykë dhe bashkë me krizën eventuale institucionale do...

TË REKOMANDUARA